Noże są niezbędnym elementem wyposażenia. Są w stanie ułatwić wiele czynności, na przykład krojenie jedzenia, patroszenie czy przecinanie pasów samochodowych. Pozostaje tylko pytanie, który wybrać: nóż myśliwski, survivalowy, a może taktyczny?

Noże survivalowe

Jakie są rodzaje noży?

Noże można podzielić na kilka rodzajów - względem typu, czyli ostrza z głownią stałą (tzw. fix) i składaną (tzw. folder) oraz względem przeznaczenia, na przykład noże taktyczne, myśliwskie, i survivalowe. Oczywiście, ich zastosowanie jest niemal takie same i sprawdzą się w wielu podobnych sytuacjach niezależnie od tego, na jaki rodzaj się zdecydujesz. Różnić się będą jedynie wytrzymałością i predyspozycjami do danych zadań, co jest w pełni zależne od materiałów, z których są wykonane, oraz długości ostrza.

Materiały i surowce

Do produkcji noży używa się wszelkiego rodzaju stali, na przykład nierdzewnej, węglowej i damasceńskiej. Istnieją też modele produkowane ze stopów i materiałów sztucznych, takich jak tytan, talonit oraz zytel.

Noże survivalowe i taktyczne

Przy wyborze tego rodzaju ostrza powinno zwrócić się uwagę przede wszystkim na jego wysoką wytrzymałość. Jak sama nazwa wskazuje, noże survivalowe i taktyczne powinny sprawdzić się w wielu różnych, nawet najbardziej wymagających warunkach. Mogłoby się wydawać, że oznacza to również długotrwałą ostrość. Niestety, tę cechę można uzyskać zwykle kosztem trwałości narzędzia, co może być do zaakceptowania jedynie w przypadku ostrzy myśliwskich i typowo biwakowych.

Noże myśliwskie

W przeciwieństwie do survivalowych oraz taktycznych noży, tutaj najważniejsza jest ostrość i łatwość konserwacji. Dobrze, jeśli cechuje je średnia wytrzymałość, ponieważ w pracy myśliwego zdarzają się różne sytuacje, w którym ta cecha noża może okazać się przydatna. W naszym sklepie znajdziesz zarówno ostrza składane, jak i produkty z głownią stałą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl